Křupavá pikantní mrkev

21. 7. 2023
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Křupavá pikantní mrkev

Tento recept si zamilují především vaše děti, které rády vyjídají mrkev ze zavařených okurek. Pochutnají si na ní ale i dospělí. Uvidíte, jak z pikantní křupavé mrkve budou překvapeni vaši přátelé u grilování. Samozřejmě ji můžete využít také jako příměs do salátů a klidně tento recept můžete připravovat celoročně, nejen po sklizni ze zahrádky.

Na 12 sklenic o objemu 0,4 l potřebujete: 

Příprava: 

  1. Mrkev omyjeme, oloupeme a nakrájíme na špalíčky nebo kolečka. 
  2. Následně si připravíme lák, který je v případě tohoto receptu zajímavá a jemnější obdoba klasického sladkokyselého nálevu. Do hrnce dáme vodu, vinný ocet, cukr a sůl. Zahřejeme a pozvolna rozpustíme cukr a sůl. Není nutný var. Použitý vinný ocet se svými 6% je oproti klasickému lihovému jemnější, má svou specifickou ovocnou chuť s vůní hroznů. Výborně se hodí se i ke studené kuchyni, do zálivek, majonéz, omáček či dresinků nebo středomořské kuchyni.

TIP:

Na mrkev klidně můžete použít stejný lák s lihovým octem, na který jste chuťově zvyklí u vašich okurek. 

  • Připravte si sklenice a víčka na zavařování. 

TIP:

Která víčka jsou pro zavařování vhodná? Používáme dva typy:

  • OMNIA víčka potřebují k uzavření zavařovací hlavu a pro začátečníky může být obtížné, než získají  zručnost v uzavírání. Může se tak stát, že některou várku marmelád nebo kompotů špatně uzavřete a brzy zplesniví.
  • Sklenice se šroubovacím uzávěrem jsou oproti tomu pro začátečníky nejvhodnější a snadno se s nimi pracuje.

Které sklenice se hodí na zavařování?

Existuje jeden typ sklenic, do kterých zavařovat nedoporučujeme. Jsou to skleničky od dětských přesnídávek a příkrmů, které nemají šroubovací víčko. 

  • Sklenice naplníme mrkvovými špalíky, skládáme co nejtěsněji vedle sebe. Přidáme kousek kopru, je jedno kterou část nebo jestli je už třeba suchý, aroma je stejné. Zalijeme lákem a sterilujeme 20 minut na 80°C. 

Tak co? Už se těšíte na mlsné jazýčky vašich ratolestí? S křupavou pikantní mrkvičkou u nich rozhodně zabodujete. A bude rozhodně zdravější než chipsy u televize.