Open sandwich s BBQ houbami a coleslaw salátem

2. 9. 2022
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Open sandwich s BBQ houbami a coleslaw salátem

Na 2ks sandwiche potřebujete:

 • 4 cl Bzeneckého bílého vinného octa
 • 1 šalotku
 • olivový olej
 • 4 lžíce másla
 • 6 sušených švestek
 • 1 lžíci třtinového cukru
 • větší hrst hub (lesní houby, žampiony)
 • 1 karotku
 • 1 petržel
 • 1 lžíci rajského protlaku
 • 2 lžíce drcených rajčat

Příprava:

BBQ směs

 1. Na směsi olivového oleje s máslem orestujeme dozlatova na kostičky nakrájenou šalotku.
 2. Houby očistíme a omyjeme. Nakrájíme je buď na plátky, nebo na nepravidelné kostičky. Nepravidelné tvary ve výsledném sendviči vypadají a chutnají lépe.
 3. Až bude cibulka zlatavá, přidáme nakrájené houby. Obsahují hodně vody, proto bude restování trvat trochu déle. Teplotu snížíme, aby se nám houby nepřipalovaly a nemuseli jsme stále míchat. Směs necháme podusit.
 4. Karotku a petržel nakrájíme na malé kostičky. Čím drobnější, tím lépe. Kousky zeleniny by neměly být větší, než houby. Hlavní roli v sandwichi totiž hraje kořenová zelenina s bílým vinným octem.
 5. Až houby pustí šťávu, přidáme na pánev kořenovou zeleninu a promícháme. Orestujeme dozlatova. Tekutinu a tuk v pánvi využíváme k tomu, aby nám kořenová zelenina zkaramelizovala (1-2 minuty dusíme).
 6. Sušené švestky tvoří základní stavební kámen BBQ omáčky, jejich dřeň dodává omáčce sladkost, která vyzdvihne chuť vinného octa. Dosladit ale můžeme popřípadě i troškou třtinového cukru. Švestky nakrájíme na kostičky a spolu s rajským protlakem vmícháme ke směsi na pánvi. Přidáme drcená rajčata (je dobré vybrat z plechovky spíše hustší část bez vody).
 7. Když je směs mazlavá, uděláme prostor na pánvi, necháme ji pořádně rozehřát a na horké dno nalijeme bílý vinný ocet. Ten se automaticky vyvaří a zanechává příjemnou sladkost, vůni a zároveň i kyselinku, kterou v tomto pokrmu potřebujeme.

TIP ŠÉFKUCHAŘE: Při dochucování nejdříve vždy do pokrmu dodáváme kyselost a teprve potom slanost. Ocet totiž sám o sobě slanost do jídla přidá a nemusí se potom tolik solit.

 1. Pokud se nám zdá směs příliš mazlavá, přidáme trošku vody, nebo tekutiny z drcených rajčat. Na závěr dosolíme, dopepříme, přidáme pár kapek worchestrové omáčky a bílého vinného octa, které směs dochutí.
 2. Briochku (housku nebo toustový chléb) opečeme na másle na pánvi z obou stran dokřupava.

 

Coleslaw salát

TIP ŠÉFKUCHAŘE: Lepší je hlávku zelí vždy krájet, místo strouhání, jinak ztrácí hodně šťávy a coleslaw salát bude mokrý.

 1. Do zelí přistrouháme trošku mrkvičky. Ne moc, aby výsledný salát nebyl příliš sladký. Přidáme majonézu a osolíme.
 2. Na opečenou housku položíme BBQ směs a do jednoho rohu i trošku coleslaw salátu.

Dobrou chuť

DALŠÍ TIP ŠÉFKUCHAŘE:

Nikdy nic nedáváme na studenou pánev. Teplotu pánve je potřeba vždy hlídat, obzvláště, když smažíme cibulku, která se snadno připaluje.

Před přidáním octa můžeme do pokrmu přidat i bílé víno.

BBQ houbová směs se zeleninou je přirozeně vegetariánský pokrm, můžete ho proto nabídnout i tomu, kdo nejí maso. Směs je také skvělý doplněk ke grilování.

Musíme myslet na to, aby chutě v pokrmu byly vždy vyvážené. Pokud do jídla dodáváme sladkost například v podobě švestek nebo cukru, musíme přidat i kyselost v tomto případě bílý vinný ocet.

V Irsku do coleslaw salátu přidávají místo karotky ještě chedar.