Použití různých druhů octa v kuchyni může být docela věda. Který se na co hodí a kdy je vhodnější nějaký jiný? Není nic horšího, než když do určitého pokrmu použijete nevhodně zvolený ocet, chuť to ovlivní docela výrazně a vy si tak můžete pokazit celé jídlo. V následujícím článku se tedy podíváme na jednotlivé octy a jejich použití trochu blíž.
Jako první se zaměříme na vinné octy, tedy červený a bílý. Oba se vyrábí z červeného nebo bílého vína přírodním kvasným procesem, kvalita se tedy vždycky odvíjí od vína nebo hroznů použitých při jejich výrobě. Oba druhy jsou vhodné jak v teplé, tak i studené kuchyni, protože se hodí k širokému spektru surovin i druhů úprav. Zkuste je přidat do dresinku na salát nebo na pečenou zeleninu, protože zvýrazní jejich chuť. Vinný ocet je také vhodný při dušení masa nebo dochucení omáček, protože jim přidají jen jemnou kyselost s ovocnými tóny. To se obzvlášť hodí i při dochucování marmelád nebo různých čatní. Možná vás zajímá, kdy použít červený a kdy bílý, v tom případě je dobré se řídit tím, jestli jde o lehké jídlo (pak použijte bílý) nebo o těžší (tam přijde na řadu červený), u ovoce potom jeho barvou. Speciál na saláty je směs lihového a vinného octa, který je výborný zejména právě do dresinků na salát a chutí ho můžeme řadit k vinným octům, proto má i dost podobné použití.
Kvasný lihový ocet všichni určitě dobře znáte, je totiž asi nejdéle a nejčastěji využívaným druhem octa v naší kuchyni. Nejvíce ho využijete při zavařování nebo přípravě nálevů, obvykle na okurky, řepu, nakládané houby, ale třeba i na rychlonakládanou zeleninu atp. Doporučit se dá i pro nálevy ve studené kuchyni, třeba na utopence nebo na tlačenku s cibulí. Lihový ocet má vedle využití v kuchyni i své místo při úklidu domácnosti, docílí totiž lesklých oken bez šmouh, zkuste ho přidat do vody na mytí podlah nebo pro desinfekci dřevěného náčiní v kuchyni.
Balzamikový ocet pochází původem z italské Modeny a jde o vinný ocet, který vzniká ze zahušťovaného moštu vinných hroznů. Má výraznější chuť i ovocné tóny, takže se hodí zejména pro středomořskou kuchyni, na letní saláty, do marinád na maso a tak podobně. Je vynikající i v případě, pokud pečete ovoce a přidáte k němu pár kapek, třeba jahody jsou potom hned o několik úrovní chutnější a zajímavější. Doporučit jej můžeme i do ovocných džemů nejčastěji z tmavšího ovoce. Kromě klasického balzamikového octa stojí za zmínku i Balzamico glazé, tedy hustý krém vyrobený z balzamikového octa. Ten se hodí všude, kam i klasický balzamikový ocet, navíc ale podtrhne chuť sladkých dezertů, zmrzliny nebo se hodí k sýrům třeba na prkýnko.
Jablečný ocet má v kuchyni svoje důležité místo. Pokud chcete marinovat zejména vepřové maso, je to jablečný ocet, po kterém byste měli obvykle sáhnout. I na zeleninu se tento ocet hodí, takže třeba dresink na zelný salát nebo coleslaw zkuste připravit právě s jablečným octem.
Kdo doteď ještě občas váhal nad tím, k čemu je každý druh octa vhodný, snad už v tom bude mít více jasno. Při použití ve vlastní kuchyni se každopádně řiďte svou intuicí a hlavně chutí, určitě si najdete to své.