Kvasný lihový ocet: nesmí chybět v kuchyni ani v domácnosti

2. 11. 2022
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kvasný lihový ocet: nesmí chybět v kuchyni ani v domácnosti

Láhev octa by měla mít čestné místo v každé spíži. Hodí se na zavařování, na vaření, do omáček a salátů, ale také jako spolehlivý čistič. Že ocet přináší do domácnosti spoustu dobrého, věděly už naše babičky, které nedaly dopustit na kvalitní octy z tradičních octáren. Jak poznat správný ocet a jak ho doma využít?

Co je vlastně ocet?

Klasický lihový ocet vzniká přirozeným kvašením, bez přidaných aditiv nebo chemie. Mezi ty nejkvalitnější patří osmiprocentní přírodní ocet z Bzenecké octárny, který vzniká podle staletého receptu. Chuť, kterou určitě znáte už od dětství, mu na rozdíl od octů ostatních značek přidává voňavý estragon a karamel.

Na zavařování, na tlačenku i proti kažení potravin

Octů existuje hned několik druhů. V obchodech najdete ocet klasický, vinný nebo jablečný, bylinkový nebo třeba ocet balsamico. Každý má v kuchyni trochu jiné využití, přidává se do salátů, do omáček nebo dokonce na dezerty. Ten, který by vám doma ale rozhodně neměl chybět, je klasický kvasný ocet. Nejvíce se hodí na zavařování, konzervování potravin a do české kuchyně.

Kvalitní kvasný ocet má v kuchyni spoustu úkolů, mezi ty nejčastější však patří zavařování a nakládání. Nejen, že se svou chutí hodí k zavařování nejlépe, díky své koncentraci dokáže také nejlépe uchovat potraviny a postarat se o to, aby se v nálevu nemnožily bakterie, jako například E.coli.

Při výběru toho správného octa je potřeba mít jistou ruku. Sáhnete-li po octu, který má nižší koncentraci nebo není dostatečně kvalitní, může se stát, že vám pěkně pokazí nálev na okurky, houby nebo zeleninu. Ty jsou pak šedivé a rozměklé, veškerá dřina při sbírání a nakládání tak může přijít vniveč. Dobrý ocet z tradiční octárny vám naopak pomůže udělat nálev přesně takový, jak ho znáte od malička.

Více octa = méně soli

Věděli jste, že když do jídel použijete ocet, není už potřeba tolik solit? Výrazná chuť octa totiž potraviny skvěle dochutí a zvýrazní. Malé množství octa proto dokáže výrazně snížit množství soli v jídle, takže je pokrm šetrnější k ledvinám.Díky octu jsou luštěniny mnohem lépe stravitelné (taky se vámvybavila čočka na kyselo?), použití octa v marinádách dělá maso křehčím a jemnějším.

Přírodní čistič nejen do kuchyně

Ocet si umí poradit nejen s dochucováním jídel a sterilováním okurek nebo nakládané zeleniny. Skvěle ho využijete také při čištění povrchů, na kterých se usazuje vodní kámen. Zředěný ocet tak pomůže ochránit žehličku před zanášením, snadno s ním vodovodní baterie nebo sprchový kout, nemusíte se bát s jeho pomocí vyčistit myčku nebo pračku.

Často se používá ve spojení s jedlou sodou. Jejich citlivým smícháním získáte silný a přírodní čistič, vhodný nejen na čištění povrchů, ale také třeba na ucpané odpady.