Octem vyčistíte nejen rychlovarnou konvici

Ocet jako čisticí prostředek využívají lidé již po staletí, dnes na něj však pod návalem chemických přípravků z reklam často zapomínáme. Kde a k jakému účelu se ocet hodí a proč je bezpečný a ekologický?
Ocet se vyrábí přírodním procesem, je ekologicky nezávadný a má široké spektrum použití. Obzvláště v situacích, kdy je potřeba odstraňovat vodní kámen, by měl být ocet volbou číslo jedna. Úklid domácnosti s pomocí octa navíc nijak zvlášť nezatíží vaši peněženku.
Řeknete si – vždyť já ocet na čištění již dávno používám. Ano, ale většinou k odstranění vodního kamene u varné konvice, a to ještě běžným, méně účinným klasickým potravinářským octem.
Dnes existují mnohem účinnější prostředky na bázi octa – speciální octové čističe, například RinGO. Mají přírodní základ, jsou biologicky odbouratelné, a proto nemají žádný negativní vliv na životní prostředí. Mají vyšší koncentraci než běžný 8 % ocet, a navíc jsou vybaveny vůní květin nebo citrónu.

 

A jak konkrétně Vám pomůžou s čištěním v kuchyni? Zde nabízíme pár tipů:

Čistí a odstraňuje zápachy z mikrovlnné trouby
Smíchejte 125 ml neparfemovaného přípravku a 250 ml vody ve sklenici. Otevřenou sklenici vložte do trouby a spusťte mikrovlnný ohřev na nejvyšší výkon na dobu 3-4 min. Sklenici nechte v troubě ještě 15 min. Výpary uvolní skvrny spolu s pohlcením pachů. Vnitřek trouby jednoduše vyčistěte setřením.

Čistí a leští pochromované a nerezové povrchy, umyvadla, baterie, pracovní desky, keramické dlaždice a spotřebiče
Stejný postup – nalijte octový čistič do rozprašovače. Nastříkejte na znečištěný povrch ze vzdálenosti 15-20 cm. Setřete hadříkem bez chlupů nebo houbou. Nepoužívejte na přírodní mramor, břidlici nebo porézní povrchy z vápence.

Odstraňuje nánosy vápence z vodovodních baterií
Namočte hadřík nebo papírový ručník v koncentrovaném octovém přípravku, omotejte baterii a nechejte působit 10 minut. Po odstranění usazeniny setřete nebo opláchněte.

Čistí podlahy
Čistí nevoskované laminátové podlahy a podlahy s keramickými dlaždicemi. Použijte roztok připravený z 1 šálku přípravku a 5 litrů vody. Nepoužívejte na přírodní mramor nebo vápenec a na mořené podlahy, které nejsou opatřeny polyuretanovým nebo jiným odolným filmem.

Myčka
RinGO čistič PRAČKY A MYČKY odstraní zbytky tuku, mastnotu a dodá čerstvou vůni z vaší myčce.
Postup:

 • Vyčistěte filtr a ostřikovací ramena podle pokynu výrobce.
 • Spusťte program bez předmytí nádobí.
 • Po 25 minutách nalejte celý obsah této láhve na dno myčky a nechejte program doběhnout.

Octový čistič RinGO NATUR můžete používat i jako leštidlo do myčky, namísto drahých chemických výrobků. Ujistěte se, že zásobník na leštidlo je zcela prázdný a naplňte ho neparfemovaným octovým čističem RinGO NATUR. Vaše talíře, hrníčky, skleničky a příbory tak budou nejen hezčí a lesklejší, ale bude to lepší pro životní prostředí i vaši peněženku.

Uvolňuje odpady a odstraňuje pachy z nich
Nasypejte hrstku jedlé sody do odpadu a zalijte ¼ l přípravku. Když přestane bublat, propláchněte horkou vodou. Pokud je potřeba, opakujte znovu, dokud odpad volně neodtéká.

Odstraňuje minerální a vápenaté usazeniny z kávovaru na překapávanou kávu
Nalijte neparfemovaný přípravek do úrovně 6 šálků a doplňte vodou na úroveň 10 šálků. Vložte čistý papírový filtr. Zapněte kávovar a nechejte projít jeden cyklus vaření, pak vylijte čisticí roztok a vyhoďte použitý papírový filtr. Spusťte nový cyklus vaření s čistou vodou, poté teprve použijte kávovar k vaření kávy. Opakujte každé tři měsíce.
Pozor – pro odvápnění vašich domácích spotřebičů nepoužívejte prostředek s vůní. Pro tyto účely použijte raději octový čistič RinGO NATUR.

Odstraňuje minerální usazeniny z konvice
Naplňte konvici do ¾ roztokem připraveným smícháním vody a neparfemovaného přípravku v poměru 1:1 a uveďte k varu. Nechejte působit přes noc a pak vypláchněte čistou vodou.

Čistí a odstraňuje zápach z chladničky
Abyste udrželi chladničku čistou a bez zápachu, umyjte vnitřek chladničky roztokem připraveným smícháním vody a přípravku v poměru 1:1.

Usazeniny z čaje
Z čajové konvice a hrníčků snadno odstraníte čajové usazeniny pomocí neparfemovaného octového čističe RinGO NATUR.

Pozor při čištění
 • Není vhodné ke konzumaci.
 • Přírodní čistící ocet RinGO je zamýšlen výlučně k čištění. Pokud chcete ocet určený ke konzumaci, zvolte přírodní potravinový ocet.
 • Pro odstraňování vodního kamene používejte RinGO NATUR.
 • Přírodní čistící ocet RinGO je k dispozici ve třech variantách: NATUR bez aromatu nebo s vůní CITRON či KVĚTINY. Zvolte si vůni, která je vám při úklidu nejpříjemnější.

 • Když budete používat čistič k odstranění vodního kamene ze zařízení určeného k jídlu a pití, volte přírodní octový čistič RinGO NATUR. Zabráníte tak tomu, aby byla vůně cítit i z jídla nebo pití, které potom budete připravovat.
 • Dejte pozor na materiály obsahující vápník.
 • Přírodní octový čistič RinGO je kyselinový produkt, který může mít vliv na váš trávník a rostliny, ale také na keramické obklady obsahující vápník.
 • Na závěr vždy opláchněte vodou.
 • Pro každé použití přírodního octového čističe se doporučuje následné dostatečné opláchnutí vodou.

 

Více rad a tipů o čištění octem i jinde v domě nebo jeho okolí najdete v dalších článcích naší rubriky Čistíme octem.