Trhané vepřové z pomalého hrnce

Kdo ještě nikdy neochutnal trhané vepřové, měl by s tím něco udělat. Je totiž neskutečná lahůdka, dá se udělat jako hlavní chod u oběda (třeba s nějakým lehčím bramborovým salátkem), nebo jako vydatná večeře a nebo si ho prostě „namažete“ do pečiva, přidáte kyselou okurku a máte úžasný sendvič, který vás zasytí na opravdu dlouhou dobu i na náročném výletě. A co vám mohu zaručit, pochutnají si na něm dospělí i děti.

Trhané vepřové jsem dělala už několikrát, ale díky spolupráci s Bzeneckým octem (o tom, jak jednotlivé octy nejlépe použít se můžete dočíst přímo na jejich stránkách) jsem do něj dle tipů na pinterestu zkusila dát jablečný ocet, a to byla ta skvělá pomyslná tečka, kterou to potřebovalo! Vepřové se totiž po upečení natrhá a následně podle chuti zalije výpekem (ve kterém je samozřejmě i zmíněný ocet) a maso je ještě lahodnější a šťavnatější než jen samotné. S kořením můžete experimentovat podle vlastní chuti, za sebe doporučuji ponechat z vypsaných cukr, sůl a papriku a pak už je to na vás:o)

Pokud nemáte pomalý hrnec, můžete vepřové upéct i v troubě – přiklopené na 120°C asi 4-5 hodin, ale já osobně ho dělám zásadně v pomalém hrnci, tam je úspěch vždy zaručen.

  • 2 kg vepřového masa bez kosti – plec, kýta, libovější bůček, ideálně v jednom kuse
  • 2 lžíce třtinového cukru (případně stačí i cukr krupice)
  • 2 lžíce červené papriky
  • 1 lžička sušeného česneku
  • 1 žička sušeného zázvoru
  • 2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky skořice
  • 50 ml jablečného Bzeneckého octa
  • 200 ml vody

Maso omyjeme a osušíme.

Do nádoby pomalého hrnce nalijeme vodu a jablečný ocet.

V míse smícháme cukr, papriku, česnek, zázvor, sůl a skořici. Maso v této směsi vydatně obalíme a opatrně vložíme do pomalého hrnce tak, aby se koření z masa nesmylo. Pokud nějaké koření ještě zbylo, nasypeme ho na maso. Hrnec zakryjeme poklicí a nastavíme na low na 10 hodin (případně na high na 5 hodin).

Když je maso hotové, vyndáme ho z hrnce, přemístíme do pekáčku nebo mísy a natrháme dvěma vidličkami – maso je tak měkké, že se rozpadá v podstatě samo. Podle chuti na maso nalijeme část výpeku a zamícháme.

Hotové trhané vepřové servírujeme ideálně do pečiva (hodí se různé bagety, burgerové bulky, ale i celozrnné housky) s kyselou okurkou, ledovým salátem a podobně.