Jablečný ocet prospívá Vašemu zdraví

Jablečný ocet není žádnou převratnou novinkou. Jeho pozitivní účinky na zdraví jsou známy již po staletí, používaly ho již generace před námi. Neměl by chybět v žádné kuchyni, kde nejen chutná, ale také pomáhá.
Podle názvu není těžké uhodnout, že tento druh octa se vyrábí z jablek. Jablka se rozdrtí a nechají kvasit. Díky tomuto přírodnímu procesu se ve výsledném produktu, jablečném octu, zachová velké množství vitamínů, minerálů a enzymů. Je bohatý na draslík, vápník, fosfor, sodík a většinu stopových prvků.

V čem je jablečný ocet prospěšný lidskému organismu?
Má příznivé účinky na trávení. Reguluje tělesnou hmotnost a pomáhá dezinfikovat střeva. Napomáhá v boji s únavou, posiluje imunitu, čistí ledviny, působí jako přírodní antibiotikum, pomůže bojovat s bolestí hlavy. Jeho antimykotické účinky pomáhají proti vnitřním plísním, ale stejně tak dobře působí proti povrchovým kožním plísním.
Pravidelná konzumace malého množství jablečného octa pomáhá regulovat hladinu krevního cukru. A to díky vysokému obsahu vlákniny – jablečného pektinu. Zároveň také pomáhá snižovat krevní tlak, prospěšný je i při kloubních potížích a onemocnění dnou.
Konzumace jablečného octa může pomoci při bolestech v krku, infekci v ústní dutině nebo častém výskytu aft. Velkým pomocníkem je při onemocnění angínou nebo chřipkou. Pomáhá zklidnit průběh nemoci a přispívá k rychlejšímu uzdravení.
Například Bzenecké octy neobsahují GMO (geneticky modifikované organizmy), lepek, bez obav je tedy využijte i pro bezlepkovou dietu. Jsou vhodné i pro vegetariánskou/veganskou stravu.

Jablečný ocet pomůže pleti
Jablečný ocet pomůže při kožních problémech, akné nebo potížích s dermatitidou. Přírodní cestou pomáhá s léčením zánětů a dokáže postupně a jemně slupovat odumřelou pokožku. Díky tomu bude pleť připravena lépe vstřebávat kožní výživu, lépe dýchá a má svěží vzhled. Časem se vyhladí nerovnosti pokožky a zmírní se ucpávání pórů. Pleť bude čistější a zdravější.
Jak je možné, že ocet působí tak dobře na naši pleť? Je to díky ovocným tzv. AHA kyselinám, které působí jako peeling, odstraňují odumřelé kožní buňky, stimulují regeneraci elastinu a kolagenu. Mají také přirozený bělící účinek, pomáhají také v boji s jizvami po akné a s pigmentovými skvrnami.

Krása s jablečným octem
Není jen chutný a zdravý. Dokáže také pomoci s bělením zubů, projasňuje pleť, a pokud s ním na závěr mytí opláchnete vlasy, budou krásně jemné a lesklé. Trápí vás nepříjemný zápach z úst? Jablečný ocet se může postarat i o váš svěží dech. Vypláchněte si večer ústa vodou s trochou jablečného octa, na kloktání se doporučuje 1 lžíce octa do sklenice vody.
Navíc jablečný ocet pomáhá odpuzovat parazity, jako jsou vši a blechy. Tento benefit využijete i při péči o srst vašich čtyřnohých miláčků. Občas jim srst postříkejte vodou s jablečným octem.

Inspirujte se recepty v našem magazínu o vaření
Nejčastěji se jablečný ocet používá při dochucování salátů a zeleninových pokrmů, ve kterých navozuje nenapodobitelnou chuť. Je zase charakteristický silnou a výraznou chutí, vhodný tam, kde doplňujeme další ingredience. O dalším využití octu v domácnosti, o tom, který je vhodnější na zavařování, nakládání či které octy jsou naopak lepší pro dochucování salátových dresinků, omáček a marinád, se dočtete zde.
V našem blogu milujemeocet.cz se takřka každý týden můžete inspirovat novými recepty od oceňovaných českých food blogerek. Nezapomeňte nás sledovat na facebooku.

Napsat přízpěvek

Related Posts